Tävlingskalender hösten 2020
  
Alla anmälningar till tävlingar skall ske via Vårvinden, enligt fastlagd rutin. Om anmälan sker på annat vis subventioneras inte tävlingen.

Anmälan kan ske genom att skriva upp sig på avsedd lista på anslagstavlan i Alelyckan, eller genom att skicka ett mejl till Krister Johannesson.


September
5 - 6 Slagfjädern 2020, Örebro U11 - U17 samt A - C  
5 - 6 Viking Cup, Sollentuna A - C, U9 - U17  
5 - 6 Sten Sturefjädern 2020, Ulricehamn A - C, U9 - U17  
5 - 6 Bjärredsspelen 2020, Bjärred A, B, C  
12 - 13 Pågen Senior och Ungdom, Malmö U11 - U17, A, B, C  
12 - 13 SJT 1, Ängelholm U13, U15  
12 - 13 SJT 1, Sundsvall U17 Elit/U22  
13 Komet Dubbel och Mixed 2020, Stockholm U9, U11, U13, U15, U17, A, B, C  
26 - 27 Sollentuna Elit ABC, Sollentuna Elit, A - C  
26 - 27 Umeträffen 2020, Umeå U11, U13, U15, U17, A, B, C  
26 - 27 IKEA Cup, Älmhult U9 - U17 + A - C  
       
Oktober
3 - 4 Scandic Hallandia Cup, Halmstad U11 - U17, E, A, B, C  
3 - 4 Cloettasmashen, Ljungsbro U11, U13, U15, U17  
3 - 4 Spåret Open Höst, Stockholm U9, U11 - U15, U17, ABC  
3 - 4 First hotel Christian IV cup 2020, Kristianstad A-C, U9 - U17  
3 - 4 Paltspelen 2020, Piteå U9 tom U19  
3 - 4 Storsjöcupen, Östersund U9 - U17, A,B,C  
10 - 11 Växjö Open (U), Växjö U9 - U17  
10 - 11 Borlänge Energi Cup, Borlänge A, B, C, U17 - U11  
10 - 11 Picassofjädern, Kristinehamn U9 - U17, A, B, C  
10 - 11 SJT 2 - GotElit, Göteborg U11/U13, U15, U17, U22/Elit  
10 - 11 GotElit nationell klass, Göteborg U11/U13  
17 - 18 Bergsåkers Ungdomstävling, Sundsvall U9, U11, U13, U15, U17  
17 - 18 Västsvenska, Göteborg U11 - U17, A, B, C  
17 - 18 Norrköpings Cupen, Norrköping U11, U13, U15, U17, A, B,C  
17 - 18 Täby Ungdom ABC, Täby U9 - U15 + A, B, C  
17 - 18 A-Smashen, Arvidsjaur A - C, U9 - U17, U9N - U15N  
17 - 18 SGP1, Umeå Elit  
31 Kaparslaget 2020, Onsala U11, U13, U15, D, C och B  
31 - 1 Ljusdroppen 2020, Ljusdal A, B, C, U11, U13, U15, U17  
31 - 1 Ölandsspelen, Färjestaden U9 - U17, Senior A, B, C  
31 - 1 Skogås Open, Skogås U9 - U15, A, B, C  
31 - 1 Kärcher Cup, Trollhättan A, B, C och U11 - U17  
31 - 1 Arosträffen 2020, Västerås U11, U13, U15, U17, C, B, A  
       
November
5 - 8 Swedish Youth Games, Malmö U13, U15, U17  
7 Höststråt 2020, Karlskoga HDA, HDB, HDC, DDA, DDB, DDC; Alla klasser utan mixed U11-U15  
7 - 8 Victor Åbyslaget 2020, Mölndal U9 - 19 och A - C  
7 - 8 Botkyrka Open, Norsborg Klass 1: U11-U17 HS/DS, Klass 3: U11-U15 HS/DS/MD/HD/DD, Klass 4: A, B, C HS/DS/MD/HD/DD  
7 - 8 Östersjöspelen 2020, Karlskrona U9-U17 Nivå 1 (singel). U11-U17 Nivå 3 (singel/dubbel). A-D (singel/dubbel/mix)  
7 - 8 Kista Open 2020, Kista A, B, C  
7 - 8 Stålfjädern, Sandviken A, B, C, U9, U11, U13 (nivå 1 och 3), U15 (nivå 1 och 3), U17  
7 - 8 Askims motions och nybörjartävling, Askim U9, U11, U13, U15, U17, Motion  
21 - 22 Skoskavet 2020, Kumla U11 - U17 samt A - C  
21 - 22 LUGI EuroFinans Cup, Lund A, B, C, V35,V40,V45,V50,V55,V60,V65,V70  
21 - 22 Sollentuna Open, Sollentuna A - C, U9 - U17  
21 - 22 Wättersmashen, Jönköping A, B, C, U11 - 17  
21 - 22 Enångers ABC och Ungdomstävling, Hudiksvall A, B, C och U9 - U17  
21 - 22 Luleträffen, Luleå A, B, C U9 - U17, U11N - U17N  
28 - 29 Alnöträffen 2020, Sundsvall U9 - U17  
       
December
4 - 6 BSO 2020 SJT U15, Sollentuna U15  
5 - 6 Kanonslaget, Uddevalla U-9 - U-17 Nivå 1 och U-9 - U-17 Nivå 3, A-C Singel , Dubbel och Mixed i alla klasser  
5 - 6 AURA - slaget, Malmö U9 - U17, U11 - U15, C-klass  
5 - 6 BSO U11, Kista U11  
5 - 6 Orion Cup 2020, Boden U9 - U17 samt ABC  
5 - 6 SJT 3 Badminton Stockholm Open, Täby U13  
5 - 6 BSO Elit/U22, Enskede Elit/U22  
5 - 6 BSO 2020 SJT U17, Skogås U17  
12 Lagaholmsspelen 2020, Laholm U9, U11, U13, U15, C och D  
12 - 13 Kinnekulleblixten Nivå 1, 3, 4, Källby o Götene Nivå 3 o 4. A,B,C,Motion,17,15,13,11 Nivå 1. 15,13,11,9,8  
12 - 13 Laxaträffen, Halmstad E, A, B, C  
12 - 13 Badmintonstadion Cup 2020, Umeå U11, U13, U15, U17, A, B, C  
12 - 13 Sydostsmashen Höst, Karlshamn Nybörjarklasserna - U9N-U17N (endast singel) Ungdom och Seniorklasserna - ABCD, U11-U17 (singel, dubbel och mixed)  
12 - 13 Badmintonstadion Cup, Umeå U11, U13, U15, U17, A, B, C  
12 - 13 Tranåsträffen 2020, Tranås A, B, C, Nivå 3: U9-U17, Nivå 1: U11N - U17N  
13 Komet Single 2020, Stockholm U9, U11, U13, U15, U17, A, B, C  
19 - 20 Midvinterspelen, Sollentuna A - C, U9 - U17  
19 - 20 Österlenspelen, Simrishamn HSU13, DSU13, HSU15, DSU15, HSU17, DSU17, HSA, DSA, HDA, DDA, MDA, HSB, DSB, HDB, DDB, MDB, HSC, DSC, HDC, DDC, MDC  
       



Kommande evenemang

 6 oktober 18.30:

 Årsmöte



Badmintonskolan
Badmintonskolan
Målet med badmintonskolan
är att lära ut grunderna i badminton, skapa gemenskap och ha skoj tillsammans.
 
A-laget
A-laget
Vårvindens A-lag spelar denna säsong i division två.
 
Gothenburg Open
Gothenburg Open
En av Sveriges största tävlingar som brukar locka till sig spelare från hela norden.
 
Västsvenska Ungdomsspelen
Västsvenska Ungdomsspelen
Årligt återkommande tävling, helt inriktad på ungdomar, som avgörs i början av säsongen.
 
Till minne av Mats-Lennart
Till minne av Mats-Lenanrt Hansson
En stor man har alldeles för tidigt sprungit ifrån oss, den sista bollen är nu slagen.
 
Idrottens Bingo
Idrottens Bingo
Störst på bingo i Sverige. Allt överskott går till föreningslivet.
 
Vasaboden
Vasaboden
 
Sponsorhuset
Handla genom Sponsorhuset och stöd Vårvindens BMK.
 
 
 
Postadress:
Vårvindens BMK
Gamlestadsvägen 311
415 25 Göteborg
Träningslokal:
Alelyckans Sportcenter
Gamlestadsvägen 311
415 25 Göteborg
Kontakt:
Telefon: 031 - 46 95 00 (Alelyckan)
E-post:
Kansli: Skicka e-post till Vårvindens kansli
Sidansvarig: Skicka e-post till den sidansvarige