Tävlingskalender våren 2019
  
Alla anmälningar till tävlingar skall ske via Vårvinden, enligt fastlagd rutin. Om anmälan sker på annat vis subventioneras inte tävlingen.

Anmälan kan ske genom att skriva upp sig på avsedd lista på anslagstavlan i Alelyckan, eller genom att skicka ett mejl till Krister Johannesson.


Januari
5 - 6 Dygnslaget, Grums A, B, C, U17 - U11  
11 - 13 SJT + MJT U17, Ängelholm U17  
12 - 13 SJT, Umeå U13, U15, U22/Elit  
12 - 13 Pitespelen, Piteå U9, U11, U13, U15, U17, U19, A, B, C, nyb  
12 - 13 Bele Nordins Minnestävling, Göteborg U9 - U17, A - B  
12 - 13 Ostkakan 2019, Västervik A, B, C, U13 - U17, U11N - U17N  
12 - 13 Arosfjädern, Västerås U11, U13, U15, U17, A, B, C  
12 - 13 Örnfjädern, Örnsköldsvik U11 - U17, U9N - U17N, B. Nybörjare endast singel.  
26 - 27 Ica Maxi-Cup, Falun U11 - U17, A,B,C  
26 - 27 Växjö Open 19 Elit, A - C, U11 - U17  
26 - 27 Jonasträffen 2019, Alingsås U9 - U17, A, B, C  
26 - 27 Kista Open MJT 2019 U11 - U17  
26 - 27 AURA Open, Malmö U11 - U15, A, B, C  
26 - 27 Elon Bredden Open 2019, Järfälla A, B, C  
       
       
Februari
1 - 3 Senior SM, Sundsvall Elit  
2 - 3 Gästabudet 2019, Nyköping U11 - A  
2 - 3 Mölnlyckefjädern, Mölnlycke B- och C-klass. U11, U13, U15, U17 Nationell, nivå 3. U11,U13,U15, nivå 1  
2 - 3 Täby Ungdom, Täby U9 - U15  
2 - 3 Sollentuna ABC, Sollentuna A - C  
2 - 3 PS Partner Cup, Trollhättan A, B och C  
2 - 3 Sjöbo ABC + Ungdom 2019, Sjöbo U13 - U17 singel, ABC singel, dubbel mixed  
2 - 3 Lergöksträffen CUP 2019, Skälderviken U11-U17 + C-klass  
8 - 10 Junior SM, Umeå U19  
9 - 10 VBK 50 år Bedini Cup 2019, Färgelanda U11N, U13N, U15N, U17N, U11, U13, U15, U17, ABC  
9 - 10 Växjö Open 19 (U), Växjo U9 - U19  
9 - 10 Gripenträffen Nr 51, Hässleholm A, B, C, U9 - U17  
9 - 10 Eken Cup, Stockholm U9 - U15, A, B, C  
9 - 10 Stålfjädern, Sandviken A, B, C, U11, U13 (nivå 1 och 3), U15 (nivå 1 och 3), U17.  
9 - 10 Badmintontrofén, Kristinehamn U9 - U17, A, B, C  
9 - 10 Arctic Open, Luleå A, B, C, U11 - U17, U11 - U17N  
16 - 17 Seriespel Div 1 - 4    
23 Västra Frölunda Nybörjartävling U9N - U17N  
23 - 24 Sundsvall Open, Sundsvall A, B, C, U11, U13, U15, U17  
23 - 24 Vikingaslaget 2019, Sollentuna A - C, U9 - U17  
23 - 24 Falanslaget 2019, Falköping U9N - 17N (Nivå 1), U11-17, ABC  
23 - 24 Boda Borg Cup 2019, Sävsjö A - C, U11 - U17, Nyb U11 - U17  
       
       
Mars
2 - 3 Mörrumsträffen 2019, Mörrum A - C, U9 - U17  
2 - 3 Götaslaget 2019, Linköping A, B, C, U11 - U17  
2 - 3 Borlänge Open, Borlänge A, B, C U17 - U13  
2 - 3 Knalleträffen 2019, Borås U11N - U17N, U11 - U17, A - C  
2 - 3 Skogås Victor Open, Skogås A, B, C U15, U13, U11, U9  
2 - 3 Guldfjädern 2019, Skellefteå A, B, C, U9 - U17, U13N - U17N  
2 - 3 Lergöksträffen Elit ABC 2019, Skälderviken Elit, A, B och C  
9 - 10 Seriespel Div 1 - 4    
9 - 10 Minifjädern, Höviksnäs U9 - U19 samt C  
15 - 17 SM U15 U15  
15 - 17 SM U17 U17  
15 - 17 SM U13 U13  
16 Lilla Åbyslaget, Mölndal U9 - U19  
16 - 17 Polarfjädern, Kiruna A, B, C U9, U11,U13, U15, U17, Nyb. 11, 13, 15, 17  
16 - 17 Nissanslaget, Halmstad U11 - U15 Nivå 1 och 3 + ABC  
17 Åbydubbeln, Mölndal U11 - U17, ABC  
22 - 24 Veteran-SM, Borlänge Alla veteranklasser  
23 - 24 Snödroppen, Karlskoga U9 - U17, A, B, C  
23 - 24 Öbackasmashen, Härnösand E, A, B, C, U9 - U17  
23 - 24 Spåret Open Ungdom, Enskede U9 -U 17, B+C  
23 - 24 Husarslaget, Eksjö U9 - U17, A, B, C  
23 - 24 El-Force Cup, Trollhättan U9 - U17  
23 - 24 Kista Cup 2019, Kista A, B, C  
23 - 24 Sydostsmashen Ungdom 2019, Karlshamn U9 - U17  
30 - 31 Seriespel, Div 1 - 4    
       
       
April
6 Älmhults Nybörjartävling, Älmhult U9 - U17  
6 - 7 LUGI Eurofinans Junior Cup, Lund U9 - U17  
6 - 7 Vårblixten Nivå 1 o 3, Källby och Götene A, B, C, Motion, U11 - U17  
6 - 7 Botkyrkaslaget 2019, Norsborg U9 - U17, ABC  
6 - 7 Glada Hudik Cup, Hudiksvall ABC, U11 - U17  
6 - 7 Wätterstad Cup, Jönköping A, B, C, U9, U11, U13, U15, U17  
12 - 14 Svenska Cupen Individuellt, Uppsala 2008 - 2002  
13 - 14 Kungs Rockstile Open, Västra Frölunda ABC samt U11 - U17  
13 - 14 Aros dubbel- och mixedturnering, Västerås A, B, C  
20 - 21 Kongahällaslaget, Kungälv U9 - U17, A, B, C  
22 Påskcupen, Göteborg U9 - U17  
27 Lilla Höllvikscupen, Höllviken U11 - U17, C  
27 Vårcupen, Jönköping U9, U11, U13, U15, U17  
27 - 28 SGP 5, Göteborg E  
27 - 28 A - B klass Askim, Göteborg A, B  
27 - 28 Umeå Nordiska, Umeå SU9, DU9, U11, U13, U15, U17, A, B, C  
27 - 28 Sportringen Christianstad Cup, Kristianstad U9 - U17, Senior ABC  
27 - 28 Stockholm Vintage, Sollentuna Alla veteranklasser  
27 - 28 Örebrocupen, Örebro U11 - U17, A, B, C  
       
       
Maj
3 - 5 Yonex International Varberg U11, U13, U15, U17, U19 + Elit hs, ds, hd,dd, md  
4 - 5 Kvastenspelen 2019, Kalmar U11 - U17, A, B, C  
4 - 5 Botkyrka Ekerö dubbeln, Norsborg U9 - U17, ABC DD, HD, MD  
4 - 5 Trandansen Våren 2019, Bollnäs A, B, C, U11, U13, U15, U17  
11 - 12 Lag SM U13, U15, U17, Täby U13, U15, U17  
18 - 19 Racketspecialisten.se Open, Sollentuna Elit, A - C, U9 - U17  
25 - 26 Komet Open 2019, Järfälla U11 - U15, A - C  
       
       
Juni      
7 - 9 Gothenburg Open 2019, Göteborg U11 - U17, A  



Kommande evenemang






Badmintonskolan
Badmintonskolan
Målet med badmintonskolan
är att lära ut grunderna i badminton, skapa gemenskap och ha skoj tillsammans.
 
A-laget
A-laget
Vårvindens A-lag spelar denna säsong i division två.
 
Gothenburg Open
Gothenburg Open
En av Sveriges största tävlingar som brukar locka till sig spelare från hela norden.
 
Västsvenska Ungdomsspelen
Västsvenska Ungdomsspelen
Årligt återkommande tävling, helt inriktad på ungdomar, som avgörs i början av säsongen.
 
Till minne av Mats-Lennart
Till minne av Mats-Lenanrt Hansson
En stor man har alldeles för tidigt sprungit ifrån oss, den sista bollen är nu slagen.
 
Idrottens Bingo
Idrottens Bingo
Störst på bingo i Sverige. Allt överskott går till föreningslivet.
 
Vasaboden
Vasaboden
 
Sponsorhuset
Handla genom Sponsorhuset och stöd Vårvindens BMK.
 
 
 
Postadress:
Vårvindens BMK
Gamlestadsvägen 311
415 25 Göteborg
Träningslokal:
Alelyckans Sportcenter
Gamlestadsvägen 311
415 25 Göteborg
Kontakt:
Telefon: 031 - 46 95 00 (Alelyckan)
E-post:
Kansli: Skicka e-post till Vårvindens kansli
Sidansvarig: Skicka e-post till den sidansvarige